Sandarumo testas

Kokybiškas ir tik akredituotas pastatų sandarumo testas jūsų namams ar bet kurio kito tipo pastatams. Patyrę ir ilgametę patirtį sukaupę mūsų laboratorijos specialistai užtikrins Jums tik aukščiausios kokybės paslaugas visoje Lietuvoje. Sandarumo testas, sandarumo bandymas ar sandarumo tyrimas – tai vienas ir tas pats procesas, kurio metu atliksime Jūsų pastato sandarumo matavimus, aptiksime nesandarias ir problematines pastato vietas, nustatysime pastato sandarumo lygį, bei išrašysime pastato sandarumo bandymo protokolą.

Sandarumo testus atliekame visoje Lietuvoje. Kreipkitės kontaktais:
Vilnius, Kaunas, Vidurio ir rytų Lietuva: +370 670 75 215
Klaipėda, Klaipėdos r., Vakarų Lietuva: +370 671 30 995


Atliktų sandarumo testo darbų pavyzdžiai

Gyvenamojo pastato sandarumo testas

Individualaus gyvenemojo namo sandarumo testas

Sandarumo testas dideliame pastate

Sandarumo matavimas didelio ploto patalpose

Siaudinio namo sandarumo bandymas

Sandarumo bandymas šiaudiniame name

D.U.K (Dažniausiai užduodami klausimai)

Kokia sandarumo testo kaina?

Sandarumo testo kaina priklauso nuo pastato šildomo ploto. Gyvenamiesiems namams kaina svyruoja nuo 200€ iki 300€, daugiabučiams ir kitiems didesniems pastatams kaina nustatoma individualiai.

Kada geriausia atlikti namo sandarumo testą?

Testą geriausia atlikti du kartus: prieš atliekant pilną namo vidaus apdailą ir po jos.

 • Pirmuoju atveju, jeigu testas atliekamas, kol nėra sumontuotų gipso kartono lubų, nesunkiai galima diagnozuoti problemines vietas ir greitai, be didelių nuostolių jas pašalinti. Jeigu neatliekamas tarpinis testas, tokiu atveju rizikuojama palikti broką, kurį vėliau bus sudėtinga ir brangu ištaisyti.
 • Kai pastatas yra 100 procentų baigtas, atliekamas galutinis sandarumo testas.

Ar galima atlikti sandarumo bandymą prieš perkant namą?

Atlikti sandarumo testą prieš perkant namą yra tiesiog rekomenduotina (būtina).
Sandarumo testas – tai lyg techninė namo patikra. Mūsų praktikoje yra buvę daug atvejų, kai nustačius broką pirkėjas atsisako būsto arba nusilygsta didelę sumą pinigų dėl nustatyto broko. Į tai turėtų atkreipti dėmesį statytojai, nes atlikus sandarumo testą laiku atsiranda galimybė išvengti prieš tai minėtų nuostolių.

Kokie darbai turi būti atlikti prieš sandarumo matavimą?

Prieš atliekant sandarumo testą pastatas turi būti tinkamai paruoštas. Turi būti pasiektas toks etapas: užsandarintas stogas, sienų ir išlyginamojo sluoksnio kontūras taip pat turi būti sandarus. Namas turi būti iš vidaus ištinkuotas. Sandariai sumontuotos durys ir langai. Reikia užsandarinti elektros, kanalizacijos, rekuperacinės sistemos įvadus.

Kiek trunka sandarumo testas?

Sandarumo matavimo trukmė 2–3 valandos.

Ar sandarumo testas yra tas pats, kas energetinio naudingumo sertifikavimas?

Ne, norint gauti A, A+, A++ energetinio naudingumo sertifikatą būtina atlikti sandarumo testą ir atitikti keliamus reikalavimus. Sandarumo testas yra dalis energetinio naudingumo sertifikato.

Ko reikia norint pastatyti sandarų namą?

 • Specifinių žinių;
 • Kruopštumo statybos darbų metu;
 • Gerų projektinių sprendimų;
 • Laiku atlikto bandomojo sandarumo testo ir diagnozuotų problemų.

Kokia sandarumo testo nauda?

Atliekant pastato sandarumo bandymą, nustatomos nesandarios pastato vietos. Nesandarios vietos sutvarkomos ir pastatas nepraranda be reikalo šilumos. Taip pat tose vietose išvengiama kondensavimosi problemų ar net pelėsio. Žmonės, kurie statosi būstus, daug investuoja į šiltinimo medžiagas, bet šiltinimas beprasmis, jei kiauras stogas ar kitos priežastys lemia pastato nesandarumą. Tiek pinigų investavus į šiltinimo medžiagas, nesuklijuoti garo izoliacijos plėvelių lubose yra tikrai didelis statybos brokas. Jei pastatas yra nesandarus, neefektyviai veikia ir rekuperacinė sistema, nes rekuperacinė sistema traukia orą per visas pastato nesandarias vietas. Taigi, jeigu pirkote efektyvią rekuperacinę sistemą, bet ją įstatėte į nesandarų namą, rekuperacijos efektyvumo rodikliai netenka prasmės.

Ar reikalingas sandarumo testas priduodant namą?

Šis reikalavimas yra tikrai veiksminga priemonė pastatų energijos suvartojimui sumažinti. 2016 metais Lietuvoje atsiradus privalomam reikalavimui atlikti sandarumo testą priduodant namą, sparčiai ėmė kilti pastatų kokybė. Statybininkai susidūrė su problemomis, kurios anksčiau nebuvo įvardijamos kaip privalomos, atkreipė į jas dėmesį. Labai dažna situacija, kad pirmas sandarumo testas neatitikdavo keliamų reikalavimų. Tokiu atveju būdavo atliekami konstrukciniai pakeitimai, ištaisomas brokas ir sandarumo testas atliekamas antrą kartą. Labai dažna situacija, kad dvidešimt ir daugiau metų statybos darbus dirbęs darbų vadovas nebuvo susidūręs su sandaraus namo įgyvendinimo sprendimais. Dėl to, galima sakyti, mokytis tekdavo iš naujo.

Kada sandarumo bandymas yra privalomas?

Sandarumo testas privalomas norint priduoti namą, kuris atitinka A, A+, A++ energetinę klasę. C arba B klasės pastatams, kurių projektavimas arba statyba finansuojama Lietuvos Respublikos arba Europos Sąjungos lėšomis, sandarumo testas taip pat privalomas.
Žmonėms susipažinus su šio testo teikiama nauda, atsirado nemažai atvejų, kai kreipiamasi patikrinti B ir žemesnės energinės naudingumo klasės pastatą, kuriam šis reikalavimas nėra privalomas. Užsakovai norėdavo sužinoti nesandarias pastato vietas, įsitikinti, ar namas pastatytas sandariai, arba ištaisyti broką, jei jis bus nustatytas.

Ar atliekate sandarumo testą dideliuose pastatuose? Ir koks didžiausias pastatas, kuriame galite atlikti testą?

Sandarumo testus atliekame ir dideliuose pastatuose. Didžiausias iki šiol pamatuoto pastato tūris yra 153000 m3. Galime atlikti ir daug didesnio pastato sandarumo testą, apribojimų nėra. Esame pasiruošę iššūkiams.

Kokie yra sandarumo rodikliai?

Lietuvoje vertinamas n50- oro tūrio pasikeitimo rodiklis prie 50 Pa slėgių skirtumo.
Energinio naudingumo skaičiavimams naudojamas ir laipsnio rodiklis n, kuris nustatomas sandarumo testo metu.
Gyvenamosios, administracinės, mokslo ir gydymo paskirties pastatams A klasės n50 reikalavimas yra 1,0 h-1; A+ arba A++ n50 reikalavimas yra 0,6 h-1 .
Maitinimo, prekybos, kultūros, viešbučių, paslaugų1), sporto, transporto1), specialioji1) ir poilsio A klasės n50 reikalavimas yra 1,5 h-1; A+ arba A++ n50 reikalavimas yra 1,0 h-1.

Kokie reikalavimai keliami sandarumo testui?

Norint priduoti pastatą, sandarumo bandymą turi atlikti akredituota laboratorija.

Kaip atliekamas sandarumo testas?

Pastato sandarumo testą atliekame specialia įranga. Įranga sumontuojama į namo šildomo ploto apvalkalo dalį (dažniausiai į laukines duris). Sandarumo matavimas atliekamas sukėlus viršslėgį name ir ištraukus iš patalpos orą.

Kuo skiriasi pasyvaus namo, A, A+ ir A++ namų sandarumo testai?

Sandarumo testo metodika išlieka tokia pat ir turi atitikti tuos pačius reikalavimus. Skiriasi tik A ir A+ arba A++ namo privalomos ribinės vertės.

Ar skiriasi sandarumo bandymas mūriniame ir karkasiniame name?

Sandarumo testo metodika išlieka tokia pati ir turi atitikti tuos pačius reikalavimus.

Ar reikia kartoti sandarumo testą?

Sandarumo testą rekomenduojama atlikti du kartus, t.y. prieš atliekant pilną vidaus apdailą ir po jos.

Koks sandariausias/nesandariausias išmatuotas pastatas?

 • UAB Tyrimų laboratorija yra pamatavusi du individualius namus, kurių sandarumo rodiklis n50 buvo 0,07 h-1. Nedideliems pastatams tai tikrai labai aukštas rodiklis.
 • Nesandariausias - buvo nustatytas n50 rodiklis apie 25.

Kiti naudingi patarimai

 • Prieš matavimą reikia išjungti ir užsandarinti vėdinimo sistemą, užaklinti atvirų vamzdynų angas ir kitas atviras ertmes. Pagal išankstinį susitarimą šiuos pasiruošimo veiksmus atlieka klientas arba laboratorijos darbuotojai.
 • Prieš sandarumo testą išmatuojame šildomų pastato patalpų tūrį ir įėjimo durų angoje sumontuojame matavimui reikalingą irangą (ventiliatorių).
  Kad būtų galima sėkmingai sumontuoti įrangą, durų anga turi būti stačiakampio formos.
 • Testas atliekamas dviem etapais: oras siurbiamas iš/į patalpas, taip slėgis patalpose sumažinamas/padidinamas.
 • Testo metu negalima įeiti/išeiti iš pastato, durys ir langai turi būti uždaryti.
 • Pagal testo zezultatus nustatoma oro apykaitos n50 vertė esant 50 Pa slėgių skirtumui tarp pastato vidaus ir išorės.
 • Kliento pageidavimu matavimo metu atliekame nesandarių pastato vietų diagnostiką.
 • Rekomenduojame, kad matavime dalyvautų už statybos darbų kokybę atsakingas asmuo.
 • Kad galėtume parengti galiojantį protokolą, klientas turi pateikti pastato kadastrinių matavimų bylą.
  (Pastato sandarumo klasifikavimo protokole privalo būti nurodytas statinio unikalus numeris ir pateikti visų statinio aukštų planai su aiškiai nurodytais matmenimis.)