Geologiniai tyrimai – viena iš pagrindinių statybos tyrimų rūšių, taip pat – neatsiejama įvairių statinių, kelių, vandens tiekimo ir geoterminių gręžinių, drenažo ir nuotekų sistemų projektavimo dalis.
Inžineriniai geologiniai (geotechniniai) ir geofiziniai tyrimai, gręžinių gręžimas ir grunto mėginiai atskleidžia svarbius faktinius duomenis apie geologinę būsimo statinio pagrindo sandarą: gruntų sluoksnių storius, pastovumą, stiprumą ir kitas savybes bei, kokiame gylyje slūgso požeminiai vandenys. Pagal šiuos duomenis nustatomas pasirinkto sklypo tinkamumas įvairių tipų pamatams, įvertinami galimi pavojingi procesai ir grunto elgsena veikiant būsimo statinio apkrovai.
UAB Tyrimų laboratorija pagal Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos išduotą leidimą gali sertifikuotai atlikti:
Užsakymą pateikti galite:
UAB Tyrimų laboratorija taiko šiuos geologinių tyrimų metodus:
Priklausomai nuo paties grunto ir pastato dydžio, pastatas veikia grunto sluoksnius nuo 5 m iki 30–40 m gylio ir tik atlikus geologinius tyrimus galima sužinoti ar grunto sluoksnių storiai ir stiprumas tinkami būsimam statiniui.
„Statinio projekto konstrukcinės dalies sprendiniai, tikslinamieji ir tikrinamieji skaičiavimai privalo būti grindžiami projektinių inžinerinių grunto geologinių tyrimų duomenimis.“ – statybos techninio reglamento STR 1.04.02:2011 47 punktas.
Nuo grunto sąlygų priklauso būsimų pamatų tipas, įrengimo būdai bei kaina. Priimti reikiamus projektinius sprendimus ir išvengti vėlesnių statinio deformacijų bei garantuoti statinio saugumą ir ilgaamžiškumą galima tik tada, kai yra tinkamai ir profesionaliai įvertintos inžinerinės geologinės grunto sąlygos bei geologinių procesų aktyvumas. Pagal geologinių tyrimų metu nustatytą gruntinio vandens lygį planuojami sklypo parengimo statyboms darbai.
Jei projektuojant statinį bus neatsižvelgta į grunto sąlygas, didelė tikimybė, kad kils problemų statybos ir statinio eksploatacijos metu.
Jei grunto geologinės ir hidrogeologinės sąlygos nežinomos, vykstant statyboms arba jau statinį pastačius gali:
Kiekvienų tyrimų kaina skaičiuojama individualiai, atsižvelgiant į tyrimų taškų skaičių, gylį, sudėtingumą ir reikalingus atlikti papildomus darbus ar paslaugas. Tiriamo sklypo vieta ir tyrimų atlikimo bei ataskaitų parengimo terminai taip pat gali turėti įtakos kainai.
Tyrimų taškų kiekis, gylis ir sudėtingumas priklauso nuo būsimos statybos vietos gamtinių sąlygų ir projektuojamo statinio pobūdžio. Sudėtingiems pastatams atliekami laboratoriniai tyrimai papildomiems rodikliams gauti.
Nuo grunto sąlygų priklauso pamatų tipas, įrengimo būdai bei kaina, todėl atlikti geologiniai tyrimai ir tinkamai parinkti pamatai padeda išvengti papildomų išlaidų ir suteikia garantiją, kad pamatai bus kokybiški.
Inžinerinių geologinių tyrimų metu gaunami duomenys reikalingi atliekant detalųjį planavimą, rengiant įvairios paskirties pastatų statybos pagrindimą, ruošiant projektinius pasiūlymus, atliekant planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimą. Kompetentingai išanalizavus geologinių tyrimų duomenis galima iš anksto įvertinti sklypo tinkamumą planuojamiems statiniams ar ūkinei veiklai ir išvengti nepagrįstų investicijų.
Pagal Statybos techninį reglamentą STR 1.04.02:2011 geologinius tyrimus privaloma atlikti prieš statant didesnio nei 80 m² ploto gyvenamąjį namą ar kitą bet kokios paskirties ypatingąjį ar neypatingąjį statinį. Taipogi geologiniai tyrimai privalomi, kai yra rengiami rekonstravimo, kapitalinio remonto (kai keičiamos pamatų konstrukcijos), tvarkybos darbų projektai. Dar griežtesni reikalavimai, pagal techninį reglamentą STR 1.04.03:2012, taikomi karstinėse Lietuvos vietovėse.
Planuojant teritorijas ir prieš atliekant statybas geologiniai tyrimai atliekami pagal Statybos techniniame reglamente STR 1.04.02:2011 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai“ nustatytus reikalavimus.
Geologinių tyrimų eigoje galima išskirti šiuos etapus:
Projektinių inžinerinių grunto geologinių tyrimų ataskaita yra privalomasis projektavimo dokumentas, naudojamas parenkant ir projektuojant pastato pamatus, vietinius vandens tiekimo ir geoterminius gręžinius, lietaus ir drenažo sistemas ar vietines nuotekų sistemas.
Lauko darbai atliekami per 1–3 savaites po sutarties pasirašymo datos. Tyrimų ataskaita parengiama per 3–4 savaites po lauko darbų atlikimo, o pirminiai tyrimų rezultatai gali būti pateikti per 3-7 darbo dienas po lauko darbų atlikimo.
Statybos techninis reglamentas STR 1.04.02: 2011 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai“ ir STR 1.04.03:2012 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai šiaurės Lietuvos karstiniame rajone“.
Tai geologinės aplinkos ir inžinerinių struktūrų sąveikos nagrinėjimas.
Angl. CPT – Cone Penetration Test – grunto statinio zondavimo bandymas. Grunto statinio zondavimo metu gaunami duomenys, pagal kuriuos nustatomos grunto mechaninės savybės ir atliekamas gruntų klasifikavimas. Statinis zondavimas – greičiausias, ekonomiškiausias ir populiariausias geologinis lauko tyrimo metodas.